Gdzie kupować filtry do samochodów osobowych?

Kierowcy dzielą się na takich, którzy nie przykładają zbyt dużej uwagi do swoich samochodów dopóki te jeżdżą i na takich, którzy dbają o nie na każdym kroku i oprócz codziennej pielęgnacji, wybierają też najlepsze części, filtry do samochodów osobowych itp. Właśnie filtrom chcielibyśmy poświęcić ten artykuł: głównie temu, gdzie je kupować, ale też pozostałym kwestiom, które są istotne dla ich jakości.

Dlaczego filtry motoryzacyjne są ważne?

By zrozumieć, dlaczego warto poświęcić nieco uwagi wyborowi filtrów do samochodu, musimy wiedzieć dokładnie, jaką rolę pełnią – a jest ona wbrew pozorom bardzo ważna. Jak sama nazwa wskazuje, filtry zajmują się filtracją, czyli oddzielaniem i zatrzymywaniem danych substancji z innej, w której się znajdują.

W samochodach osobowych występuje kilka rodzajów filtrów – ich ilość często jest zależna od modelu pojazdu, jednak istnieje stały zestaw filtrów charakterystyczny dla każdego auta (może za wyjątkiem wiekowych pojazdów). Są to:

  • filtry oleju
  • filtry paliwa
  • filtry powietrza
  • filtry kabinowe

Trzy pierwsze odpowiadają za oddzielanie zanieczyszczeń występujących w oleju, paliwie i powietrzu pobieranym przez układ dolotowy, by nie przedostały się one do silnika, gdzie mogą wyrządzić spore szkody, aż do poważnego uszkodzenia pojazdu. Ostatni z kolei nie pozwala, by zanieczyszczenia dostały się do kabiny pojazdu przez nawiew powietrza i dzięki temu chroni zdrowie kierowcy i pasażerów.

Właściwie działające filtry do samochodów osobowych zapewniają zatem prawidłową pracę silnika i chronią go przed uszkodzeniami, przedłużając jednocześnie jego żywotność, a także zadbają o użytkowników pojazdu.

Jakie znaczenie ma wybór filtrów do samochodów osobowych?

Na rynku dostępnych jest wiele filtrów motoryzacyjnych – jak z tego ogromu wybrać dobry produkt i czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Filtr filtrowi nierówny, dlatego staranny wybór jest naszym obowiązkiem – o ile chcemy, by filtry spełniały swoje zadanie należycie. Dobry filtr powinien być wykonany z odpowiednich materiałów zapewniających najwyższą skuteczność filtracji, a także z dokładnością, dzięki której nie dojdzie do uszkodzeń filtra w trakcie jego pracy.

Dlatego też stojąc przed zakupem nowego filtra, powinniśmy sprawdzić takie parametry, jak:

  • dokładność/skuteczność filtracji: określana w procentach lub mikrometrach
  • materiał filtracyjny: w produkcji filtrów wykorzystuje się różne materiały, m.in. papier filtracyjny, odpowiednie włókna itp.
  • jakość wykonania poszczególnych elementów: m.in. gwintu, uszczelek, plis

filtry do samochodów osobowych

Są to najważniejsze rzeczy, których z pewnością nie powinniśmy zlekceważyć, jeśli zależy nam na zamontowaniu w samochodzie prawdziwie skutecznych filtrów.

Polskie firmy produkujące filtry do samochodów osobowych, np. PZL Sędziszów stawiają wysoko poprzeczkę, dlatego też niekoniecznie musimy od razu celować w zagraniczne marki. Ważne jednak, by firma, na której filtry się zdecydujemy była zaufana i cieszyła się dobrymi opiniami.

Na tym etapie możemy wrócić do postawionego na początku pytania: gdzie kupować filtry do aut osobowych? Możliwości jest sporo: spory wybór filtrów różnych marek znajduje się w sklepach motoryzacyjnych, również tych online. Jeśli jesteśmy zdecydowani na produkty konkretnej firmy, możemy spróbować zakupu bezpośrednio od producenta.

Jeśli nie wymieniamy filtrów samodzielnie (najłatwiej jest wymienić filtr powietrza – inne mogą sprawić niektórym problemy, w zależności od pojazdu), możemy zgłosić się do mechanika z samodzielnie zakupionym filtrem lub skorzystać z tych, które wykorzystywane są w danym serwisie, jednak często nie mamy pewności, czy spełniają one określone kryteria.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>