Jak przygotować podłoże pod garaż? 3 typowe błędy.

fundamenty pod garaż

Samodzielna budowa garażu wymaga sporego wysiłku, dlatego lepiej powierzyć ten temat profesjonalistom. Jednak nawet jeżeli tak zrobimy, podłoże pod garaż musimy wykonać samodzielnie, co może przyprawić wielu problemów. W jaki sposób tego dokonać?

Oprócz informacji zawartych w podlinkowanym artykule, chcielibyśmy poruszyć temat bardziej empiryczny tego doświadczenia i zwrócić uwagę na 3 najczęściej występujące błędy związane z przygotowaniem podłoża pod garaż.

1. Niewybranie (albo zbyt płytkie wybranie) warstwy próchniczej

Wylanie betonu na rozkładającą się próchnice ma tyle sensu, co taniec baletnicy na głowie. Jeżeli zależy nam na wysokiej trwałości rozwiązania oraz, powinniśmy wkopać się na głębokość przynajmniej 30 centymetrów, a zalecane jest 40 a nawet więcej. Dopiero do tak przygotowanej dziury można wysypać tłuczeń lub gruz betonowy. Zignorowanie tak ważnego elementu jak jakość fundamentu może skończyć się skrzywieniem lub pękaniem wylewki betonowej, w konsekwencji prowadząc do odejścia ścian od pionu, a w skrajnych sytuacjach nawet do zawalenia się garażu.

2. Słabej jakości beton

Do przygotowania podłoża pod garaż najlepiej wykorzystać beton towarowy c-20-25. Grubość płyty nie powinna przekraczać 15-20cm. Jeżeli prawidłowo przygotowaliśmy warstwę gruzu betonowego, to nie ma żadnego sensu robić grubszej warstwy. Ostatecznie nie stawiamy wieżowca w Manhattanie, tylko mały garaż, którego podłoże ma wytrzymyać kilka szaf z narzędziami i samochód.

3. Użycie nieprofesjonalnej poziomicy

Poziomica, która powinniśmy sprawdzić wykonaną wylewkę powinno być odpowiednio długa, a jej jakość wykonania powinna być wysoka, aby wykryć nawet najmniejsze odchylenie od poziomu. Oczywiście nie uda nam się zrobić tego idealnie w warunkach domowych, z drugiej strony przechył w wysokości jednego stopnia na płaskim betonie spowoduje, że wszystko nam będzie zjeżdżać na jedną stronę, no a sam garaż będzie „jakiś taki krzywy”.

Jeśli zwrócisz uwagę na powyższe elementy możesz być pewien, że wykonane podłoże pod garaż będzie odpowiedniej, wysokiej jakości i zagwarantuje stabilny usytuowania garażu. Wówczas jego budowa dla ekipy Piotra będzie już tylko formalnością, a czas bezobsługowej eksploatacji zostanie maksymalnie wydłużony.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>