O czym warto pamiętać wypożyczając samochód na wakacje?

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, zatem już niedługo większość z Nas wyjedzie na urlop odpocząć od codziennych obowiązków. Wielu z nas wybierze się na wakacje do do miejsc gdzie będzie potrzebowała dobrego środka transportu. W poniższym artykule radzimy, co wziąć pod uwagę  wypożyczając samochód.

Wypożyczyć samochód może praktycznie każdy, jest kilka warunków które stawiają nam wypożyczalnie do których musimy się dostosować ale generalnie może to zrobić prawie każdy. Cała procedura trwa bardzo krótko:

  • musimy stawić się z odpowiednimi dokumentami (dowód osobisty, prawo jazdy, karta kredytowa) i
  • podpisać umowę z wypożyczalnią.

Niby banalnie proste ale diabeł tkwi w szczegółach. Przeczytaj na co warto zwrócić uwagę wypożyczając samochód.

Gdzie najlepiej wypożyczyć samochód ?

Warto jest przejrzeć oferty kilku firm i zapoznać się z nimi zamiast iść do pierwszej lepszej. Do tego może posłużyć nam internetowa porównywarka wypożyczalni samochodowych. Jeżeli już znaleźliśmy firmę w której chcielibyśmy wypożyczyć samochód- możemy zrobić to na miejscu lub z wcześniejszą rezerwacją. Jeżeli zarezerwowaliśmy pojazd- przy zawieraniu transakcji należy pokazać dokument rezerwacji. Wiele firm nie wypożycza samochodu kierowcom poniżej 21 roku życia. Są również takie firmy które za wypożyczenie samochodu kierowcom z małym stażem pobierają dodatkową opłatę. Przeczytaj artykuł o wypożyczaniu aut na różne okolicznościowe okazje.

Przechodząc do umowy- uważnie czytaj warunki. Zwróć uwagę na koszty wynajmu samochodu na cały okres ( koszty ubezpieczenia, podatek, dodatkowe wyposażenie takie jak : fotelik dziecięcy, GPS czy uchwyt na rowery). Bardzo ważną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest określenie dziennego limitu kilometrów. Jest to bardzo ważna informacja ponieważ po przekroczeniu limitu płaci się osobno za każdy dodatkowy kilometr i są to często dość duże opłaty. Jak wybrać wypożyczalnię samochodów?

Zwracajmy także uwagę na lokalizację i czas pracy wypożyczalni. Jeżeli chcemy aby wypożyczony samochód czekał na nas np. na lotnisku to musimy liczyć się z dodatkową opłatą, także należy znaleźć informacje na temat czasu pracy wypożyczalni, co jeżeli zwrot samochodu wypadnie na godzinę w której firma nie będzie już pracować lub w niedzielę ?

Zwróć także uwagę na wysokość kaucji za samochód- wszystkie informacje powinny znajdować się w umowie.
Pamiętaj aby przed wypożyczeniem pojazdu dokładnie sprawdzić czy nie jest nigdzie uszkodzony, przytarty itd. Jeżeli tak jest- od razu zgłoś szkodę. Warto sporządzić także własny protokuł jeżeli coś w samochodzie będzie nie sprawne lub wzbudzać nasze podejrzenie ponieważ przyda się on w ewentualnym sporze z wypożyczalnią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>